Į mokyklą susirinko labai įvairūs ir įdomūs žmonės. Na, ne visi įdomūs, bet yra tikrai vertų dėmesio personažų.

Sara. Labai įdomus egzempliorius. Kiek jai metų, nežinau, panašaus į mano amžiaus. Atvyko iš JAV, ten mokėsi religinėje mokykloje, šiuo metu studijuoja serbų ir kroatų literatūrą. Tikriausiai visada buvo užguita bendraamžių ar tėvų, nes žiauriai bijo kalbėti. Ne šneka, o patyliukais stena žodžius, o jei kas nors paprašo kalbėti garsiau, išvis nutyla. Net kai būna linksma, jos balsas skamba taip verksmingai, kad iš tiesų sukyla nežmoniškas gailestis. Tiek į neoficialų, tiek į oficialų mūsų sutikimus atėjo apsirėdžiusi kažkuo, ko net treningais negalėtum pavadinti. Kadangi Kroatijoje žmonėms itin svarbu gražiai rengtis, manau, ji sukėlė nuostabą ne tik mums su Ugne. Kažkurią dieną atėjo į paskaitas vietoj marškinėlių apsivilkusi Filadelfijos, atrodo, ligoninės uniforminius marškinėlius. Atrodė daugiau nei keistai. Ir galima sakyti ką nori, bet Europoje įprasta, kad drabužiai daug sako apie žmogų, o čia pirmą kartą susidūriau su reiškiniu, apie kurį man papasakojo kitas amerikietis, Martinas, kad JAV, ypač jaunimui, tikrai nusispjaut, kaip jie atrodo, o į paskaitas rengiasi apsirėdę pvz. treningais. Kaip ten bebūtų, ji po kurio laiko, matyt, suvokė, kad čia ne Amerika ir užsidėjo labai gražią suknelę. Tik kad suknelė niekaip nepaslepia to, kad merginai visiškai nusispjaut, kaip ji atrodo, o tai, mano nuomone, nėra gerai. Pasižiūrėjus į Sarą, tamsaus gymio merginą, imi ir supranti, kodėl dauguma moterų depiliuojasi kojas.

Martin. Kaip jau ir paminėjau, Martinas taip pat iš JAV, iš Montanos. Aną savaitę atšventėm jo 54-ąjį gimtadienį. Kodėl mokosi kroatų kalbos? Turi šaknų Kroatijoje, bet tikrai ne dėl to. Tiesiog jo geras draugas, kurį jis dažnai lanko Kroatijoje, pasakė jam, jog jis niekada neišmoksiąs kroatų kalbos. Nuostabus žmogus, kiekvienam pokalby jaučiantis pareigą papasakoti bent vieną anekdotą apie amerikiečius :) Puikiai sutariam ir aš esu labai nustebusi, kad vienas iš artimiausių ir patraukliausių žmonių čia – amerikietis, nes visada jaučiau šiai tautai antipatiją, nors jos atstovų anksčiau ir nebuvo tekę pažinti. Jau buvau save bekeikianti, kad tikiu stereotipais ir kitokiom nesąmonėm, bet Martinas mane nuramino, kad mano nekokia nuomonė apie amerikiečius plius minus atitinka tikrovę. O jis, manau, tikrai yra matęs visko, nes yra agronomijos, jei gerai supratau, profesorius koledže, taigi, dirba su jaunais žmonėmis, o laisvalaikiu bendrauja su paprastais ūkininkais, kurie, anot jo, yra nuostabūs ir nuoširdūs žmonės, o visi stereotipai atkeliauja daugiausia iš didmiesčių. Mus skiria 34 m., tačiau galim rimtai kalbėtis ir bendrauti taip, lyg būtume bendraamžiai. Kroatiškai kalba su labai juokingu amerikietišku akcentu, o kadangi yra flegmatiškas žmogus, tai kartais tenka laukti ne vieną minutę, kol užbaigia sakinį. Labai linksmų plaučių, geros širdies, nuoširdus ir išmintingas žmogus. Smarkiai pakėlė JAV įvaizdį mano akyse. Nekenčia Bušo :)

Silvia. Taip pat iš JAV ir dar kartą patvirtina mano nuostabą dėl mano itin šilto bendravimo su amerikiečiais čia. Jei neklystu, jai 29 m., anglų kalbos mokytoja. Pora metų dirbo Korėjoje, tik nežinau kurioje :) Papasakoju pačius kraupiausius įspūdžius: senyvi vyrai dažniausiai maukia kažkokį labai šlykštų gėrimą, o pasiekę komą sminga kur pakliuvo, o valgo, kaip didžiausią delikatesą, aštuonkojį. Lyg ir nieko keisto, skanus gyvūnėlis, bet jie jį pjausto gyvą: nupjauna čiuptuvo galą ir greitai greitai nuryja. Kodėl greitai? Nes jeigu uždelsi, čiuptuvo dalelė prisisiurbs tau prie stemplės ir uždusi. Machos. Dar vienas įsimintinas atsiminimas: kai pirmą sykį atėjo pas vaikus, kuriuos turėjo mokyti, ir pabandė juos pakalbinti, šie prabilo kuo tikriausiu škotišku akcentu, nes prieš tai turėjo anglų kalbos mokytoją anglę. Vaikams buvo ne daugiau dešimties. Sakė, kad geltonodžiai, kalbantys škotiškai – vienas juokingiausių kada nors jos gyvenime matytų dalykų. Irgi nekenčia Bušo. Sakė, kad jeigu neišrinks prezidentu juodaodžio (niekaip neatsimenu dabar jo pavardės), išsikels gyventi už JAV ribų.

Suzana. Nuostabi moteris. Švedė, turi vyrą ir du vaikus, o šiuo metu laukiasi trečiojo. Spinduliuojanti ramybe moteris. Labai šilta ir, kiek pastebėjau, ne feministė. Mokosi kroatų kalbos, nes jos mama kroatė. Labai smagu žiūrėti, kaip kiekvieną pertrauką skuba į tualetą, po truputį pilnėja ir kartais pamiršta tai, kas buvo pasakyta prieš minutę. Visa mūsų grupė ir dėstytojos esam dėl jos truputį pakvaišę :)

Fernando. Šioje mokykloje jau antrus metus. Pernai buvo vienoje grupėje su mano grupioke Dalia. (Dalia, jei netyčia skaitai, perduoda tau didžiausius linkėjimus.J) Kalba kuo puikiausiai, o sugrįžo, nes rašo doktoratą apie Kroatijos istoriją, tad jaučia poreikį patobulinti savo Kroatų kalbos žinias. Kiek jam metų nežinau, bet jau seniai šventė savo keturiasdešimtąjį. Gimė Argentinoje, jo motina – kroatė, vaikystėje su juo kalbėjo kroatiškai, bet vėliau ištekėjo antrą kartą, už argentiniečio, ir gimus antram vaikui, nustojo bendrauti su Fernandu kroatiškai. Dabar gyvena Italijoje, turi mažiuką sūnelį. Visada būna grupės siela ar bent viena iš sielų, nuostabus ir be galo protingas žmogus, kalba ispanų, italų, anglų (gyveno Londone 12m.), kroatų ir dar velniaižin kokiomis kalbomis.

Zoe. Ji nuostabi. 26 m., nors atrodo nenusakomo amžiaus, būčiau davus 21 m. Ištekėjusi. Mokosi kroatų kalbos, kad galėtų skaityti istorinius šaltinius, nes studijuoja kažką susijusio su viduramžiais ir Dalmatija, vienu iš Kroatijos regionų. Grynų gryniausia britė, tikra iškasena, puikus pavyzdys to, kas man asocijuojasi su Britanija: užkietėjusi konservatorė, kalbanti tuo nuostabiu akcentu ir kai prasižioja kalbėti, iškart suprati, kas gi tas anglų humoras. Jeigu visos merginos nori kuo greičiau ir kuo labiau įdegti, tai ji ant savęs užsitepa pusę buteliuko kremo nuo saulės, maža to, vaikšto su skėtuku :) nepamatysi jos be skrybėlaitės su rožiniu kaspinu, sprendžiant iš aprangos, akivaizdu, kad nesigaudo madose ir to nenori. Linksmiausia klausytis, kaip ji ką nors pasakoja, o ji visada ką nors pasakoja. Jeigu ji pasakotų apie tai, kad stalu nuropojo skruzdėlė, galėtum patikėti, kad tai didžiausias įvykis visame pasaulyje, kada nors nutikęs žmonijai. Niekas negali būti papasakota paprastai, viskas nepaprasta ir be galo juokinga. Bendraudama su ja intensyviai treniruoju veido ir pilvo raumenis. Jeigu vienoje kompanijoje yra ir Zoe, kuri iškart net to nenorėdama susiurbia į save visą žmonių dėmesį, ir Fernandas, neįmanoma išeiti, būna nemokamas cirkas, ypač kai ji ką nors pasakoja, o Fernandas fone murma ką nors paaštrintu britišku akcentu.

Manau, kad aprašiau visus, labiausiai vertus dėmesio :) Smagus internacionalas čia iš mūsų gaunasi. Sveikas toks. Visi vieni iš kitų šaipomės ir kiekvieną dieną įrodom vienas kitam, kad stereotipai nėra taisyklės.

Reklama